Profilaktyka jaskry

Narząd wzroku jest niewątpliwie jednym z najważniejszych narządów zmysłu każdego człowieka. By służył nam jak najdłużej trzeba o niego właściwie dbać. Każdego roku na całym świecie przeprowadzane są kampanie, które mają informować nas o niezwykle niebezpiecznym oraz podstępnie rozwijającym się schorzeniu, jakim jest jaskra.

Najprostszym sposobem dbania o narząd wzroku jest przechodzenie rutynowych badań okulistycznych, przynajmniej raz w roku. Tylko wówczas można postawić szybką oraz właściwą diagnozę, która z kolei pozwoli lekarzowi zadecydować o najbardziej odpowiednim dla nas sposobie leczenia. Działaniem profilaktycznym jest również dbanie o odpowiedni poziom cholesterolu (zbyt wysoki sprzyja wzrostowi ciśnienia w oku).

Bardzo ważne jest również utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia gałki ocznej. Na suche oraz bolące oczy niestety narzeka coraz większa liczba osób, tymczasem takie czynniki również mogą prowadzić do rozwoju jaskry. W pomieszczeniu, którym przebywamy, zwiększajmy więc wilgotność powietrza (zwłaszcza podczas pracy przy komputerze).

Zbawienny wpływ na zdrowie naszych oczu ma też dieta. Sięgajmy po produkty obfitujące w cenne mikro oraz makroelementy. W naszym menu nie powinno również zabraknąć pokarmów zawierających cynk, selen, luteinę oraz witaminy A oraz E.